سفارش تبلیغ
صبا ویژن
درباره
جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
تدبر در قرآن
آیه قرآن
کاربردی
ابر برچسب ها

دولت دکتر احمدی نژاد کارهای خوبی انجام داد که  قابل انکار نیست و نمی توان حتی آنها را به راحتی شمرد!
احتمالا یادتان هست که دکتر عارف در مناظره سوم به ستاد نانو که در دوران دولت اصلاحات شروع به کار کرد با افتخار اشاره کردند.
داشتم اخبار را مرور میکردم به این خبر برخورد کردم که "تا سال 84 تنها یک ستاد با عنوان ستاد توسعه فناوری نانو فعال بود که طی پنج سال اخیر 10 ستاد دیگر در این معاونت (علمی و فناوری) راه اندازی شد"
خلاصه دیدم در این اوضاع که حجت الاسلام و المسلمین روحانی در زمان قبل از احراز صلاحیتها شاید به شوخی (!!!) گفته بود مگر دولت نهم و دهم نقطه قوتی هم دارد می توان و باید یاد خود و دیگران و بخصوص مسئولین جدیدمان بیاندازیم که قدر نشناسی را تمرین نکنیم که چه بسا فردا نوبت ما باشد!
 
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از اجرای 27 طرح کلان ملی فناوری و نوآوری با اعتباری بیش از 210 میلیارد تومان طی چند سال گذشته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هماهنگی سایر دستگاه ها خبر داد.

خانم سلطانخواه با بیان این‌که در سال 84 صادرات کالا و خدمات دانش بنیان کشور 161 میلیون دلار بود، تصریح کرد: این در حالی است که در سال 91 علیرغم تحریم‌های دشمن میزان صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان به 900 میلیون دلار رسید. (حدود پنج و شش دهم برابر!)
به گفته وی، رشد صادرات کالا و خدمات دانش بنیان در سال 91 نسبت به سال 90، 8.6 درصد بوده است.
البته من میدانم که احمدی نژاد، هر قدر هم خوب کار کرده و خدمات قابل توجهی را ارائه داده باشد، اما باز هم عده ای، فقط ظاهر را که، فعلا وضعشان خوب نیست، می بینند و سیاسیون هم از این فرصت، برای تخریب رقیب، بچنگ آوردن کرسیهای نوکری و خدمت به مردم،کمال استفاده را می کنند!!!
دکتر احمدی نژاد وقتی تصمیم گرفت طرح هدفمندی یارانه ها را اجرا کند میدانست که این کار یک نوع عملیات انتحاری برای دولتش محسوب میشود و فشاری که در این جراحی واجب اقتصادی بر مردم میاید، باعث ایجاد موج منفی نسبت به او خواهد شد! به ویژه اینکه هدفمندی بنزین را هم انجام داده بود!

مطمئن باشید اگر دولت دهم دست به این کارهای مهم، که سالها زمین مانده و یک آرزوی بزرگ بود، نمیزد، میتوانست با کمال آرامش، دولت را تحویل نفر بعدی دهد! بخصوص که احمدی نژاد در دولت دومش با رشد قابل توجه آرا مواجه شد، که نشان از افزایش محبوبیتش بود! (حدود 26 درصد!). البته من قبول دارم که او در مدیریت طرح هدفمندی، خوب عمل نکرد و باعث شد وضع تولید پا به پای نقدینگی رشد نکند و موج تورمی ایجاد شود، ولی هرگز نباید از هماهنگی عده ای در داخل، با دشمنان خارجی، برای تغییر محاسبات مردم، غافل شویم! آنهایی که با استفاده از ضعف عملکرد دولت، معیشت مردم را گرو گرفتند، تا به خیال خود، اصلاحطلبها و در راس آنها هاشمی رفسنجانی را به قدرت بازگردند! خدا این تشنگان خدمت (شما بخوانید قدرت!) را بی اجر و مزد نمیگذارد؛ که با فشار و ایجاد هزینه برای مردم و نظام، طی چند سال اخیر، خواستند بگویند سهمشان در نوکری مردم(!!!) کم شده و اصلا راضی نیستند!!!! اما غافل از اینکه مردم ایران بسیار زرنگتر از این حرفها هستند و دست خدا بالای همه دستهاست!
یک اشتباه بزرگ دولت احمدی نژاد، مثل دولتهای قبلی، تلاش برای بقا و تثبیت قدرت بود، که خود بهانه ای مناسب برای منتقدین و ایجاد ذهنیت منفی در مردم شد!
به هر حال فعلا منتظریم ببینیم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با دولت فراجناحی خود برای ملت چه می کند!بسیار خوب!
اول، تبریک به نظام اسلامی که دموکراسی واقعی را به نمایش گذاشت و بار دیگر نشان داد تقلبی وجود ندارد و همانطور که از دل دولت اطلاحات خاتمی، یک دولت شبه اصولگرایی با ریاست احمدی نژاد بیرون آمد امروز هم یک دولت شبه اصلاحطلب با ریاست روحانی بالا آمده است!
همچنین تبریک به رهبر و امام شیعیان جهان حضرت امام خامنه ای که با هوش  و ذکاوت خود، رای تائید نظام و سند رسوایی دروغگویان مدعی تقلب را، از ملت ایران گرفتند و نشان دادند که ادعای آزاد نبودن انتخابات کاملا بی اساس و نشانه بی بصیرتی و غرضورزی عده ای قلیل بود!

دوم، تسلیت عرض میکنم به اصولگرایانی که با محاسبات غلط، نتوانستند به یک نامزد واحد برسند.
البته باز هم به معرفتشان که بدون عربده کشی و فریاد تقلب تقلب، به رئیس جمهور جدید تبریک گفتند!


و اما محتوای این رای...
در واقع دهنکجی به احمدی نژاد و بی تدبیری و قانونگریزیهای او بود. شبیه این اتفاق در پایان دولتهای هاشمی و خاتمی هم افتاد و مردمی که شدیدا از عملکرد آنها ناراحت بودند به نقطه مقابل جریان موجود، به امید تغییر شرایط، رای دادند! مردم از احمدی نژاد 84 نسبتا راضی بودند برای همین رای 24 میلیونی را در دور دوم به او دادند. ولی مسائلی پیش آمد که شاید بعدا مطالبی درباره اش بنویسم!

فعلا مهم جشن پیروزی عمل به تکلیف است. ما به پیروی از فرمایش امام خامنه ای در روزهای آخر قبل از رای گیری که فرمود: "  من توصیه‌ى اوّل و اهمّم حضور در پاى صندوقهاى رأى است؛ این از همه چیز مهم‌تر است براى کشور." پای کار آمدیم و حالا نوبت دولتمردان است و لیست بلند وعده هایشان، آن هم زیر نظر چشمان تیزبین ملت ایران!ببینید! دشمنان با تمام وجود از جلیلی وحشت دارند! امام خمینی (ره) فرمود، حواستان به دشمن باشد. گول شایعات تخریبی را نخورید ! وقت تردید در حمایت از مسلم بن عقیل نیست! فردا از توابین خواهید بود، اگر امروز این جوان انقلابی، که امتحانش را در کوتاه کردن دست مفسدین از بیت المال پس داده، تنها بگذارید! برخی هستند که می دانند با آمدن جلیلی، فضای دلالی، واردات بی رویه و سودهای باد آورده برایشان نخواهد بود و وحشت کرده اند! مثل اینکه برای بعضیها هنوز تحمل رفتار علیوار جلیلیها سخت است؛ چه رسد به ظهور فرزند امام علی (ع)، امام مهدی (عج)! اما باید نشان دهیم دوران دوران ظهور امام زمان (عج) است، انشاء الله! چون دیگر پیشرفت بر عدالت ارجح نیست، دیگر کف و سوت و هورای مردم از رضای خدا شیرینتر نیست، تردیدها برطرف شده است، ایمان کامل شده و تا ایقان راهی نمانده است! انشاء الله!

ما ملت تکامل پیدا کرده ایم و فرق هیاهو را با حرف حساب و منطق ایستادگی و پایداری می دانیم. اطاعت از ولایت فقیه و پا روی نفس گذاشتن و با عشق، مطیع خدا و رسول او بودن، راهیست که ما انتخاب کرده ایم!
جلیلی در تبلیغاتش تنها کسی است که از گفتن ولایت مطلقه فقیه ترسی ندارد و صداقت دارد و نمی ترسد که رای از دست بدهد. نظراتش درباره بانوان اصلا با ژستهای انتخاباتی همراه نیست و آنچه اعتقاد دارد را می گوید ! از مسجد، مادر، معلم و از نهاد خانواده به عنوان سلول تشکیل جامعه می گوید!
در نقد دولتهای قبل منصف است و نمی گوید حالا که احمدی نژاد در مظان اتهام است من هم او را حسابی بکوبم تا رای بیاورم! آخر او سالها شاگرد  استاد اخلاق مرحوم آیت الله خوشقت بوده است.
وعده بیجا نمی دهد و جمعیت را با جملات خاص به هیجان نمی آورد و خودش از شدت هیجان از خود بیخود نمی شود! می داند که اعتماد مردم به او یعنی مسئولیت و اگر مسئولیت پذیر نباشد و برای خدا قدم برندارد همین مردم از او روی برمی گردانند!
با  دلیل و منطق، هوادارانش را به اخلاق و یاد خدا در همه لحظات تبلیغ دعوت کرد و متین ترین و سالم ترین نوع تبلیغات را انتخاب کرد تا عیاری انقلابی را در این زمینه هم معرفی کند.


من اعتقاد قلبی دارم که دکتر سعید جلیلی بهترین رئیس جمهور ایران اسلامی ما خواهد بود اگر ملت شهیدپرور و همیشه استوار ایران تردید به دل راه ندهند و از صدای طبل و هلهله دشمن نترسند!

یا علی مدد!دشمن بین‌المللى دشمنى نیست که با رودربایستى و با من بمیرم، تو بمیرى کنار بکشد

لاحول و لا قوة الا بالله العلى العیم
این بخش پایانی فرمایشهای امام خامنه ای که کمتر در رسانه ها منعکس شد ولی خیلی مهم و تعیین کننده است و پاسخ به خیال پردازیهای بعضی کاندیداها است!
لطفا دقت بفرمایید:
» من توصیه‌ى اوّل و اهمّم حضور در پاى صندوقهاى رأى است؛ این از همه چیز مهم‌تر است براى کشور. ممکن است بعضیها - حالا به هر دلیلى - نخواهند از نظام جمهورى اسلامى حمایت بکنند امّا از کشورشان که میخواهند حمایت کنند، آنها هم باید بیایند پاى صندوق رأى. همه باید بیایند پاى صندوقهاى رأى، حضور خودشان را اثبات کنند. هر کسى که انتخاب خواهد شد - که تقدیر الهى را ما نمیدانیم - اگر چنانچه آراء بیشترى از مردم را داشته باشد، در صورتى که داراى رأى سدید و خوبى باشد، بهتر میتواند از آن رأى دفاع کند؛ میتواند در مقابل معارضین کشور بایستد. کشور ما دشمن دارد، معارض دارد. در عرصه‌ى بین‌المللى، دشمن بین‌المللى دشمنى نیست که با رودربایستى و با من بمیرم، تو بمیرى کنار بکشد؛ در دنیا سیاست این‌جورى نیست که با رودربایستى بگوییم: طرف را خجالت‌زده کنیم، مثلاً عقب بکشد؛ نخیر، هرچه شما ضعف نشان بدهید، او مى‌آید جلو؛ هرچه شما عقب بکشید، او جرى‌تر میشود. این را ما تجربه کردیم؛ یک جاهایى عقب کشیدیم، دشمن ما جرى‌تر شد؛ یک چیزى او گفت، ما به خیال یک مصلحتى حرف او را قبول کردیم، دیدیم پایش را گذاشت روى آن حرف، یک قدم آمد جلو؛ دشمن این‌جورى است. در مقابل دشمن بین‌المللى، با اراده‌ى قوى، با احساس عزّت، با اعتماد به این ملّت - به این ملّت باید اعتماد کرد، ملّت ما ملّت شجاع و رشیدى است - و با توکّل به خداى بزرگ و با حسن ظنّ به وعده‌ى الهى، بایستى راه را انتخاب کرد، با نگاه صحیح، عاقلانه، مدبّرانه پیش رفت، آن وقت خداى متعال هم به این‌چنین کارى برکت خواهد داد و توفیقات الهى شامل حال همه خواهد شد.
 بنده امیدوارم به فضل پروردگار و به لطف الهى که ان‌شاءاللّه این امتحانى که در پیش داریم - امتحان روز جمعه‌ى آینده، امتحان انتخابات، امتحان حضور در پاى صندوقهاى رأى - خداى متعال کمک کند و ملّت ایران ان‌شاءاللّه در این انتخابات موفّق و پیروز بشود؛ بحوله و قوّته.
والسّلام علیکم و رحمةاللّه و برکاته »

لینک دانلودسگ گله به شدت پارس میکرد و بچه ها هم سر به سرش می گذاشتند!
توی ویلچیر نشسته بودم و پسر خاله ام و چند تا از بچه های فامیل چند قدم جلوتر داشتند مثلا با سگ بیچاره دعوا میکردند، ده دوازده سالمان بیشتر نبود، منم تماشا می کردم!
 این ماجرا درس مهمی لااقل برای من داشت و آن زمانی بود که پسر خاله ام یکی دو قدم عقب گذاشت تا به من چیزی بگوید و ناگهان همه چیز بهم ریخت!
 مهدی نترسیده بود و قصد عقبنشینی نداشت ولی سگ تصور دیگری داشت، این طبیعت حیوانات است. به محض اینکه احساس می کنند طرف مقابل ترسیده یا ضعیف شده حمله می کنند.
خدا را شکر بزرگترها حواسشان بود و کسی آسیب ندید ولی ما خوب فهمیدیم که ظاهر عمل هم به اندازه نیت آن می تواند مهم باشد و باید به جوانب مختلف هر کاری خوب فکر کرد.
امروز ما مقابل سگهای صهیونیست قرار گرفته ایم و با هر نیتی اگر رئیس جمهوری انتخاب کنیم که برداشت شود می خواهیم تغییر رفتار دهیم دیگر تا بیاییم وضع را به شرایط قبلش برگردانیم کلی خسارت متحمل می شویم!
به قول استاد حجت الاسلام پناهیان : « امیدوار هستم خداوند متعال دل‌ها را هدایت بکند به آنچه که مصلحت نظام جمهوری اسلامی هست و این انتخابات مای? افتخاری باشد در مقابل استکبار جهانی و واقعاً از ما ناامید بشوند، بگویند ما بعد از این‌همه فشار، اینها رفتند مقاوم‌ترین فرد را انتخاب کردند مقابل ما گذاشتند.» درک جلیلی از فقه عمیق است   
حجت الاسلام علیرضا پناهیان   

امیدوار هستیم که در این انتخابات از یک مدیریت انقلابی برخوردار باشیم که مدیریت انقلابی ضمن هم? ویژگی‌هایی که عرض کردم، یک مدیریت بسیار انعطاف‌پذیر در مقابل حق است و حتماً مز? شیرینیِ مدیریت انقلابی را کسانی که غیرانقلابی هم هستند به خوبی بچشند، به انقلاب گرایش پیدا خواهند کرد.

به گزارش سایت حیات طیبه،  یکی از سخنرانان همایش حامیان دکتر جلیلی در قم، حجت الاسلام علیرضا پناهیان بود که در سخنان خود به تشریح اولویت‌های سه گانه انتخاب رییس جمهور پرداخت.

این خطیب سرشناس “مقاومت مقابل استکبار”، “مدیریت انقلابی” و “قدرت تحول فرهنگی” را سه شاخصه اصلی برای انتخاب برشمرد و در ادامه به موضوع اقتصاد اشاره کرد و گفت: تنها مدیریت «انقلابی» می‌تواند مسائل اقتصادی را حل کند نه الگوهای غربی و شرقی که اگر الگوهای اقتصاد غربی می‌توانستند حلال مشکلات باشند، چرا الان اقتصاد غرب زمین خورده است.

پناهیان همچنین با ذکر خاطره‌ای از پرسش و پاسخ دکتر جلیلی با آیت الله مهدوی کنی نتیجه گرفت که دکتر جلیلی درک عمیقی از فقه دارد.

نظر به اهمیت مباحث مطرح شده، متن کامل سخنان حجت الاسلام پناهیان را منتشر می‌شود:

جنجال در گذشته بعضی‌ها سعی در ایجاد فضای سیاه و سفید بودند

این انتخابات الحمدلله خیلی بهتر از انتخابات‌های گذشته فضای سالمی را برای رقابت ایجاد کرده که ناشی از رشد سیاسیِ جامع? ماست و آثار بابرکت رهبریِ با تدبیرِ رهبر معظم انقلاب که جامعه به این نقطه رسیده که امروزه ما درِش قرار داریم.

سال‌های قبل و یا کمی دورتر، وقتی می‌خواستند یک انتخاباتی را پرشور کنند، بعضی‌ها علاقه‌مند بودند فضا را سیاه و سفید کنند. نام خودشان را مصلح کل می‌گذاشتند و دیگران را از طالبانیزم تا اتهامات دیگر بهشون برچسب می‌زدند و یا صورت‌های دیگری از ضدیّت را سعی می‌کردند در جامعه ایجاد بکنند تا در اثر این تقابل و تشدید رقابت‌ها و مخالفت‌ها که به دشمنی نزدیک می‌شد و طبیعتاً از آثارش هم بداخلاقی و بی‌تقوایی می‌شد، در اثر این هیجانات کاذب و ناصحیح، می‌خواستند شور انتخاباتی را افزایش بدهند.

طبیعتاً وقتی یک طرف از طرفین این بازی را شروع بکند، طرف دیگر هم مصون از آثار چنین بازی‌ای نخواهد بود. ولی انتخابات مجلس شورای اسلامی در فضای بسیار آرام‌تر برگزار شد و مردم توانستند با آرامش بیشتری به انتخاب بپردازند. دیگر اگر کسی یک لیستی و دیگری لیست دیگری یا دیگری لیست ترکیبی را رأی می‌داد، کسی دیگری را متهم نمی‌کرد به بسیاری از امور که حالا ذکرش هم لازم نیست.

خیلی‌ها فکر می‌کردند در این انتخابات شور انتخاباتی و طبیعتاً مقدم? حماس? سیاسی به این صورت رخ می‌دهد که چهره‌هایی که درگیری‌آفرین هستند به میدان بیایند. و البته این تصوّر تصوّرِ ناصحیحی بود، چون فضای سیاسیِ جامعه بیش از هر چیزی نیاز به آرامش و تفکّر دارد، نیاز به تأنی و تأمل دارد. نه به این دلیل که الان موقعیت خطیری برای کشور ما هست و در این موقعیت خطیر باید از تنش و درگیری پرهیز کنیم، بلکه همیشه و به‌طور کلّی فضای سیاسی نباید فضای پرتنشی باشد. آن‌وقت اگر فضای سیاسیِ جامعه فضای پر از تنش و جنجال‌ها باشد، انتخاب اصلح به خوبی صورت نمی‌گیرد.

الان می‌بینید رقابت‌ها به گونه‌ای است که اگر فاصله‌ها نزدیک هم نباشد، ولی شعارها از همدیگر زیاد دور نیست. کسی با ژست اپوزوسیون نظام وارد انتخابات نشده. همه سعی می‌کنند ارزش‌ها را رعایت کنند و مقدمه‌ای باشند برای یک انتخاب خوب. ان‌شاءالله هیچ نوع عوام‌فریبی در این انتخابات صورت نگیرد. مردم ما هم مردم هوشمندی هستند.

زمینه حماسه به زیبایی فراهم شده است

این فضا کمک می‌کند به رشد سیاسیِ جامع? ما. حماسه وقتی در جامعه رخ خواهد داد که یک انتخابات پرشور توأم با آرامش داشته باشیم. اگر کسانی در انتخابات جنجال ایجاد کنند یا  اگر کسانی می‌آمدند و جنجال ایجاد می‌کردند و بعد به قول خودشان حضور حداکثری ایجاد می‌شد، آن دیگر حماسه نبود، آن شلوغ بود، ولی حماسه نبود. حماسه الان زمینه‌اش به زیبایی فراهم شده. امیدوار هستیم که این فضا را تا پای صندوق‌های رأی ادامه بدهیم و آن چیزی که بیشتر عامل رأی‌آوری می‌شود تفکّر و انتخاب آگاهانه باشد. بنده با این مقدمه که حتماً بیانات اخیر ‌مقام معظم رهبری را شنیدید، اشاره‌ای به همین مطلب داشتند که بنده سعی کردم یک مقدار آن را توضیح بدهم، فرمودند:

«ممکن است شما به یکى از نامزدها علاقه‌مند شوید، رفیقتان به یک نامزد دیگر؛ این موجب نشود که شما در مقابل هم قرار بگیرید…آحاد مردم با هم کدورت بیجا درست نکنند، به خاطر اینکه این به آن علاقه‌مند است، این به آن علاقه‌مند است؛ خب، باشند.»

«خود داوطلبان محترم هم باید رعایت کنند. کار را با حماسه، با شور، با غیرتمندى، اما بدون چالش، بدون منافرت پیش ببرند. ظرافت کار اینجا است که ممکن است سکون و سکوت و جمود و خمودگى وجود نداشته باشد، نشاط باشد، تحرک باشد، در میدان و در عرصه گفتگو باشد – گفتگوهاى گرم و داغ – درعین‌حال نفرت‌پراکنى نباشد؛ این میشود. این یک نکته‌اى است که آقایان داوطلبان محترم خوب است که رعایت کنند.»

لذا افراد مختلف ممکن است سلایق مختلف داشته باشند و این نباید موجب گله‌مندی یا کدورت بشود. چه برسد به اینکه یکی دیگری را تکفیر بکند یا یکی دیگری را بخواهد تخریب بکند، حتماً چنین فضایی، چنین رفتارهایی از ما به دور خواهد بود.

سه اولویت محوری برای ارزیابی کاندیداها

با این مقدمه من به صورت کوتاه به سه نکته اشاره کنم و عرضم را به پایان برسانم در این مجلس شریف، این سه نکته‌ای هم که عرض می‌کنم، سه نکت? گفتمانی است که ان‌شاءالله هر یک از کاندیداهای محترم با هم رقابت کردند، خودشان را به این شاخص‌ها که ما به نظرمان می‌رسد، نزدیکتر کردند، بیشتر هم ان‌شاءالله موفق بشوند در انتخابات، بعدش هم موفق بشوند در فعالیت ادار? کشور.

1- مقاومت مقابل استکبار

نکت? اول، شاید بشود گفت مهمترین شاخصی که مقام معظم رهبری در این روزها و هفته‌های گذشته برای ریاست جمهوری مطرح فرمودند، نکت? مقاومت هست. مقاومت مقابل استکبار. ما به هیچ بهانه‌ای نباید از مقاومت مقابل استکبار کوتاه بیاییم.

کسانی که یک مقدار قدیم‌تر در عرص? سیاسی جمهوری اسلامی بودند و می‌خواهند برخی از رفتارهایی که قدیم‌تر وجود داشت را برای فعالیت سیاسیِ امروز در جریان مقاومت مقابل استکبار ملاک قرار بدهند، طبیعتاً توجّه دارند که رفتار دشمن الان خیلی تغییر کرده.

الان دشمن به جایی رسیده که خواسته‌های حداقلیِ مؤمنان و مسلمانان بحرین را دیگر نمی‌تواند تحمل کند و آن‌جور برخوردهای زشت را انجام می‌دهند، صریحاً هم از مستبدین بحرین حمایت می‌کنند. رفتار دشمن الان طوری شده که سوریه را نمی‌تواند تحمل کند، سوریه‌ای که برخی مواضعش نسبت به ایران اسلامی فاصله دارد و حتی گاهی از اوقات همراهی می‌کرد با کشورهای عربی دربار? برخی از اموری که مربوط به اختلافات ایران اسلامی با کشورهای همسایه هست.

الان سوریه را نمی‌توانند آنها دیگر تحمل بکنند، رفتار دشمن به شدّت تغییر کرده، عراق امروز را نمی‌توانند تحمل بکنند. شما روزی نیست که کشتارهای جمعی در عراق صورت نگیرد. امروز استکبار با کمی کوتاه آمدن مقابل خودشان اصلاً نمی‌توانند کنار بیایند، امروز آنها جز به نابودی ملّت و انقلاب ما به هیچ چیز دیگری راضی نیستند.

بنده تصوّر می‌کنم یک مقدار ما اگر بخواهیم کوتاه بیاییم در مقابل استکبار، حتماً آنها از ما می‌خواهند که توبه‌نامه بنویسیم، و حتماً آنها از ما خواهند خواست که علیه پدیده‌ای به نام انقلاب اسلامی هم فعالیت کنیم. خیلی دشمنِ ما سرسخت‌تر شده، سبُعیت و وحشی‌گریِ خودش را خیلی بالا برده، کشورهای اروپایی امروز در اوج وحشی‌گری هستند که راحت دارند اسلحه دادن به سوریه را رواج می‌دهند.

آیا کسانی به مسأل? مقاومت مقابل استکبار بی‌توجّهی دارند؟

نمی‌دانم چرا مقام معظم رهبری مکرر در مکرر در این انتخابات بر اصل مقاومت دارند تأکید می‌کنند؟ آیا کسانی هستند که می‌خواهند چراغ مقاومت را کمرنگ بکنند؟! آیا کسانی به مسأل? مقاومت مقابل استکبار بی‌توجّهی دارند؟ آیا ما باید مقاومت را در فضای گفتمانیِ انتخابات حتی در بین هم? کاندیداها افزایش بدهیم و تقویت کنیم؟ آیا ما باید به مقاوم‌ترین فرد و کسی که محکمتر از همه بایستد در مقابل استکبار جهانی رأی بدهیم؟ نمی‌دانم، ولی مسأل? مقاومت مسأل? حساس و کلیدی‌ای هست، دشمن در آستان? نابودی است و طبیعتاً بیشترین ضربه‌های خودش را می‌خواهد بزند.

این تکلیف ما را دربار? این شاخص? مهم روشن می‌کند. اگرچه امروز بین کاندیداهای محترم معمولاً کسی نیست که علیه مقاومت صحبت بکند، ولی این حساسیت فوق‌العاد? مقام معظم رهبری که حتی در صحبت دیروز هم دربار? مقاومت تأکید داشتند، نشان می‌دهد که ما باید توجّه خاص به مسأل? مقاومت بکنیم و اصلاً رقابت بین کاندیداها بخش عمده‌ایش برمی‌گردد به این موضوع که چه کسی بهتر می‌تواند مقاومت را تحقق بدهد و پرچمدار مقاومت باشد در منطقه و جهان، نگاهی هم باید به مظلومان جهان بیاندازیم.

مظلومان جهان همه نگاهشان به انتخابات کشور اسلامیِ ماست. جدا از ظالمان که آنها هم خیلی نگران هستند و کوچکترین نوساناتی را دنبال می‌کنند برای خودشان تحلیل‌های خاص خودشان را ارائه می‌دهند.

2- مدیریت انقلابی

نکت? دومی که باید عرض بکنم این است که ما طبیعتاً نیاز به مدیر و مدبّر داریم که مدیر بودن هم یکی از شاخص‌هایی است که مقام معظم رهبری مکرّر برش تأکید کردند. من به سهم خودم می‌خواهم توضیحی را که مبادا ازش غفلت بشود، دربار? این بخش عرض بکنم.

یقیناً ما با یک مدیریت انقلابی می‌توانیم مشکلات کشور را حل بکنیم. مدیر انقلابی، فردی است که اطرافیان خودش را به شدّت مراقبت بکند. در تعارف و رودربایستی با کسی گیر نکند. پشت سرِ رفاقت‌ها و رودربایستی‌ها و اسیر باندبازی‌ها و گروه‌بازی‌ها نشود.

یکی دیگر از ویژگی‌های برجست? مدیر انقلابی این است که مدیر انقلابی باید مبانیِ انقلاب اسلامی دستش باشد. مبانیِ نظری دین دستش باشد. اگر مبانی دست یک مدیر انقلابی نباشد، گاهی انقلابی‌گری‌اش او را به انحراف می‌کشاند. یک دفعه‌ای می‌بینید عدالت را ممکن است ترجیح بدهد بر ولایت‌مداری، عدالت‌گرایی را ممکن است ترجیح بدهد بر ولایت‌مداری؛ یا دچار انواع و اقسام انحراف‌ها ممکن است بشود. مدیر انقلابی باید بر مبانیِ انقلاب اسلامی را مسلّط باشد و از نظر نظری هم در این‌باره‌ها کار کرده باشد.

3- قدرت تحول فرهنگی

مدیر انقلابی باید کسی باشد که برای هر اقدام عمرانی‌اش در کشور، یک پیوست فرهنگی داشته باشد. پیوست فرهنگی که بتواند فرهنگ انقلابی کشور را اعتلا ببخشد. شما می‌دانید مسأل? فرهنگ، مسأله‌‌ای است که همیشه مورد انتقاد مقام معظم رهبری بوده. دولت سازندگی، دولت اصلاحات و دولت بعد از اصلاحات، این دولتی که الان ما درِش هستیم هم مورد انتقاد فرهنگیِ مقام معظم رهبری بودند، هم? دولت‌ها. دولت نهم که بسیاری از شاخص‌ها را داشتند و تعریف‌های خوبی دریافت کردند از مقام معظم رهبری، باز مورد گل? مقام معظم رهبری بودند که فرهنگ غریب ماند.

و من می‌خواستم این را در بخش سوم کلام خودم عرض بکنم که یکی از ویژگی‌های بارزی که باید رئیس‌جمهور داشته باشد، قدرت برای ایجاد تحول فرهنگی است که نیاز هست، چنین کسی حتماً از مبانیِ تحول فرهنگی و از مبنای مهمّی که هیچی جز دین اسلام نیست، برخوردار باشد و بتواند در این عرصه قدم بردارد.

ما تا حالا یکی از کارهایی که در کشورمان عقب مانده و باید بهش پرداخته بشود متأسفانه در این سال‌ها بهش پرداخته نشده و در فضای گفتگوهای کاندیداهای محترم هم زیاد طرحی نمی‌بینیم در این‌باره، مسأل? فرهنگ است. مقام معظم رهبری صریحاً در بیرجند فرمودند که در زمین? فرهنگ ما هنوز عقب ماندیم، کاری نکردیم. انتقادهایشان نسبت به دولت‌های پیشین را هم که عرض کردم.

حل بخشی از مسائل اقتصادی ما یقیناً به فرهنگ ربط دارد

شما فکر می‌کنید کدام رئیس‌جمهور، کدام نامزد رئیس‌جمهوری می‌تواند برای فرهنگ تحول‌آفرین باشد؟ باید کسی باشد که بتواند از پس این ماجرا بر بیاید.  بخشی از مسائل اقتصادی ما هم یقیناً به فرهنگ ربط دارد. بنده دیگر در مورد مسائل اقتصادی صحبت نمی‌کنم که اینقدر فضا پر شده نیازی نیست تأکید بکنیم.

فقط مدیریت «انقلابی» می‌تواند مسائل اقتصادی را حل کند

معلوم است که باید مسائل اقتصادی حل بشود. ولی مسائل اقتصادی دوتا عامل بسیار مهم دارد: یک. اینکه مدیریت انقلابی فقط می‌تواند مسائل اقتصادی را حل کند، الگوهای غربی شرقی نمی‌توانند برای ما حلال مشکلات اقتصادی باشند. اگر الگوهای غربی می‌توانستند حلال مشکلات باشند، خب غرب چرا این‌جوری زمین خورده؟ و اصلاً با ساز و کار کشور ما، با ساختار و وضع کشور ما جور درنمی‌آید.

دوم اینکه: باید با تحول در فرهنگ و دیدگاه‌ها و نگاه‌ها وضعیت معیشت و اقتصادی را تغییر داد. اکثر نام‌های اقتصادی که مقام معظم رهبری برای سال‌ها قرار می‌دهند، رنگ و بوی فرهنگی دارد. یعنی می‌خواهند در فرهنگ اقتصادی و فرهنگ معیشت تحول ایجاد بکنند. خب ان‌شاءالله ما بتوانیم به این سمت حرکت بکنیم.

سه‌تا مشخصه را من عرض کردم، یکی تحول فرهنگی که نیاز هست، یکی مدیریت انقلابی با ویژگی‌های خاص خودش که هم? شما الحمدلله اهل فضل هستید و دیگری مقاومت در مقابل استکبار.

ما اگر به سمتی برویم که دشمن از ما ناامید بشود، راحت‌تر زندگی خواهیم کرد. آبادانی فقط در صورت ناامیدی دشمن از ما پدید می‌آید. چه‌جوری می‌شود ما در این انتخابات دشمن را از خودمان ناامید کنیم، باید فکر کنیم. وقتی دشمن ناامید بشود کوتاه می‌آید، وقتی امیدوار باشد فشار می‌آورد، خودشان دارند صریحاً می‌گویند. در سال‌های گذشته می‌گفتند ما تحریم اینقدر ایجاد می‌کنیم، فشار اینقدر ایجاد می‌کنیم تا کوتاه بیایند، کوتاه بیایند؟ چه کسی کوتاه بیاید؟ مردم کوچه و بازار؟ آنها که می‌دانند مردم کوچه و بازار کوتاه نمی‌آیند. یقیناً دلشان را خوش کردند به برخی از سیاستمدارانی که زمین? کوتاه آمدن و سازش در وجودشان هست. به همین دلیل هم بعضی وقت‌ها می‌بینید نسبت به ردّ صلاحیت‌ها اعتراض می‌کنند. انگار امیدهایی داشتند، نه اینکه حالا این اشخاص وابسته به غرب باشند و بخواهند مقابل غرب کوتاه بیایند، نه، این را هم نمی‌خواهیم بگوییم، بلکه آنها برای خودشان یک ساز و کارهایی را درست کرده بودند که بتوانند نفوذهایی را ایجاد بکنند یا حداقل بتوانند راحت‌تر ادّعا کنند که ایران در مقابل غرب کوتاه آمد. خط مقاومت را باید پررنگ کرد.

مدیریت انقلابی است که می‌تواند مشکلات را حل بکند. بنده بسیاری از صحبت‌های کاندیداهای محترم را وقتی که می‌شنوم، پیش خودم می‌گویم خب اینها حرف‌های خوبی است، به شرطی که این کارها را آدم بدهد دست مدیران انقلابی، آنها این کارها را انجام بدهند، و الّا اگر مدیر، انقلابی نباشد و انقلابی عمل نکند که مختصات خاصی دارد از رعایت تقوا، ولایتمداری و بسیاری از نکات، این اهداف خوب و این شعارهای خوب تحقق پیدا نخواهد کرد.

و نکت? سوم هم تحول فرهنگی است که حتی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی هم شنیدم گله کرده بوده که «کاندیداهای محترم هیچ‌کدام از فرهنگ زیاد صحبت نمی‌کنند.» باید توجه کنیم که مسائل فرهنگی خیلی مسأل? عمده‌ای هست. امیدوار هستم که ما به این سمت حرکت بکنیم.

گاهی اوقات وقتی به نامزدهای محترم نگاه می‌کنیم، می‌پرسیم ایشان چه تخصصی دارد؟ خُب، یک نفر این تخصص را دارد، یک نفر آن تخصص را دارد، هیچ‌کس دارای هم? تخصص‌ها نیست. ولی اگر از بند? عنصر فرهنگی بپرسند، من می‌گویم بهتر است تخصص او فرهنگی باشد، و برای تخصص‌های دیگر مشاور بگذارید. حتی عمرانی، اقتصادی و زمینه‌های دیگر. اینقدر فرهنگ در کشور ما غریب است.

و امیدوار هستم هم? کاندیداها به این سمت حرکت کنند، مسابقه بگذارند، مردم هم قضاوت و داوری کنند. جناب آقای جلیلی هم امیدوار هستم در این زمینه‌ها برجستگی‌های خاص خودشان را نشان بدهند.

خاطره پناهیان از پاسخ جلیلی به آیت الله مهدوی کنی

یک خاطره من از ایشان دارم، که حالا خاطره معمولاً از شهدا می‌گویند، ولی ما از جانبازان هم خاطره چون تعریف می‌کنیم، از ایشان هم خاطره تعریف بکنیم. اینها نقطه‌هایی است که انسان را امیدوار می‌کند. یکبار آقای مهدوی‌کنی، خدا حفظ‌شان بکند، از ایشان پرسیده بودند که آموزش‌هایی که شما در دانشگاه امام صادق(ع) دیدید و در کنار درس‌های روز، مثل یک طلبه فقه و اصول را هم خواندید، آیا این آگاهی‌ها و آموزه‌های اسلامی در این فعالیت‌هایی که داشتید بالاخره به درد خورده؟

خب ایشان جواب جالبی دادند که من وقتی این را شنیدم، این مطلب را، واقعاً در ذهنم حک شد و دوست دارم اینجا در جمع شما روحانیون محترم و علماء خوب عرض بکنم.  آن هم این بوده که ایشان فرمودند: حداقلِ اثرش این بوده که ما فهمیدیم کار فقه و فقاهت کارِ ساده‌ای نیست و نباید در زمینه‌های دینی به سادگی نظر داد. خب این ضمن اینکه پاسخی متواضعانه هست، نشان‌دهند? درک عمیق از فقه است. و ما در زمانی که نیاز داریم به ساختارسازی و نظام‌سازی، که مقام معظم رهبری فرمودند ما باید به طراحی نظام بپردازیم، و این نظام‌سازی‌ها همه از آبشخور معارف دینی باید تغذیه کنند، ما برای تحقق این اهداف نیاز داریم به دولتی که نسبت به علم دینی متواضع و معتقد باشد.

رئیس‌جمهور هرچه نسبت به علم دینی متواضع‌تر باشد کار انقلاب بهتر پیش خواهد رفت

فرهنگ بخواهد تحول پیدا بکند، یقیناً باید از حوز? علوم دینی تغذیه بکند. رئیس‌جمهور ما اگر هرچه متواضع‌تر باشند نسبت به جامع? علم، علم دینی، روحانیت و حوزه‌های علمیه، شما یقین بدانید کارِ انقلاب بهتر پیش خواهد رفت و در این زمینه‌ها می‌شود به نتایج بهتری رسید. بنده دیگر با جزئیات بیشتر صحبت نمی‌کنم.

امیدوار هستم …

امیدوار هستم خداوند متعال دل‌ها را هدایت بکند به آنچه که مصلحت نظام جمهوری اسلامی هست و این انتخابات مای? افتخاری باشد در مقابل استکبار جهانی و واقعاً از ما ناامید بشوند، بگویند ما بعد از این‌همه فشار، اینها رفتند مقاوم‌ترین فرد را انتخاب کردند مقابل ما گذاشتند.

و امیدوار هستم که باب تحول فرهنگی با این انتخاب باز بشود، با انتخاب فرهنگی‌ترین رئیس‌جمهور که دستش در مبانی باشد، آموزش‌های دینی دیده باشد، نه فقط از مطالعات عمومی دینی برخوردار باشد، خودش درک بکند مسائل را عمیقاً،

و امیدوار هستیم که در این انتخابات از یک مدیریت انقلابی برخوردار باشیم که مدیریت انقلابی ضمن هم? ویژگی‌هایی که عرض کردم، یک مدیریت بسیار انعطاف‌پذیر در مقابل حق است و حتماً مز? شیرینیِ مدیریت انقلابی را کسانی که غیرانقلابی هم هستند به خوبی بچشند، به انقلاب گرایش پیدا خواهند کرد.

خدایا! هر آن بر عزّت نظام اسلامی و رهبری معظم انقلاب بیفزای. این انتخابات را به حماسه‌ای بزرگ و به یادماندنی در طول سال‌های گذشت? انقلاب قرار بده. خدایا! دشمنان ما را از ما ناامید بگردان. دوستان ایران اسلامی در سراسر جهان، به ایران اسلامی و انقلاب اسلامی در این انتخابات امیدوارتر بگردان. وصلّی‌الله‌علی‌محمّد‌وآله‌الاطهار.یک پای در بهشت و یک گام بر زمین
او پیرو ولایتست و جانباز سرزمین
شیری است که باج شغالان نمی دهد
آن مرد دیده بان که نشسته است در کمین
برچسب ها : شعر خودمعجیب مرا یاد دوری و فرار از امام علی می اندازند- آنان که از جلیلی روی گردان شدند البته این یک مقایسه بین امام علی (ع) و دکتر جلیلی نیست الکی شلوغش نکنید این متن یک احساس درونی و یک درد است فقط همین!
وقتی میبینم همه به بهانه رفاه و از سر تنبلی میخواهند به نوعی از آرمانها کوتاه بیایند دوباره میخواهند مالک اشتر را از نزدیک خیمه معاویه برگرداند و یا مثل جنگ خیبر از ترس جان به زمین بچسبند و یا به بخاطر جوانی، سازش ناپذیری، دوری از سیاسیکاری و باندبازی، اصلح را قربانی کنند، حالم بهم میخورد!
  اگر شما خرازیها را ساختید که نساختید بیاد بیاورید چطوری جلوی گلوله ها ایستاده بود تا یاران ترسیده اش را به یاد حیدر کرار بیاندازد!
شما اگر روزی فرمانده بچه بسیجیها بودید چرا امروز وضع مالیشان را دستمایه رای خود میکنید، خجالت نمیکشید؟!
ملت ایران قرنها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند ولی شما عزتشان را مایه جاه طلبی خود کرده اید، آقای قالیباف!؟
آقای روحانی! ما کی از دشمن ترسیدیم که شما با غربیها بر سر حقوق و آبروی ما معامله کرده اید و افتخارتان فرار از شروع جنگ است!!! امریکا اگر ذره ای امید به پیروزی در جنگ داشت بجای هزینه در عراق و افغانستان مستقیم به ایران حمله میکرد! آقای روحانی! آنها دو کشور همسایه ما را برای منافع مادی و همچنین جلوگیری از نفوذ انقلاب ایران در آنها گرفتند نه محاصره و بعد حمله به ما!
خجالت بکشید و از خود بپرسید آن روزها که برای شما صف میکشیدند و کف میزدند و دوستتان داشتند دلیلش چه بود و امروز چه کسانی از ما عصبانی هستند و چرا ؟!! آقایان ولایتی، روحانی و عارف یادمان نرفته که چگونه داشتند فرهنگمان را پوست میکندند دوستانتان! مگر حقوق یک ملت لیوان آب است که در بازار سیاست بر سر آن چانه میزنید که نه صد تومان شما و دو تومان من پنجاه تومان خیرش را ببینی!!!! اینطوری به امانتی که امام و ملت به شما سپرده بودند متعهد بودید؟! آن را کالا و ابزار برای بازیهای دیپلماتیک آن هم از نوع غربی می پندارید؟!
دولتهایی را ارزو دارید که ملتهایشان را به خاک سیاه نشاندند؟ همین ترکیه را میخواهید یا فرانسه و انگلیس را؟! دولت پول پرست و نژادپرست امریکا با جنبش نود و نه درصدی بهتر نیست؟ اوج تمدن جهان لیبرال؟ آقای روحانی خانه کدخدا را میگویم!
برای ما روشن است که بعضی از شما دوستان هژمونی غرب را پذیرفته اید و شاید اگر کسی مثل امام خمینی (ره) نبود تا با ساختار شکنی در سبک مبارزه و شکل دهی به انقلابی نوین راه را باز کند چون شمایی امروز در طراز ریاست جمهوری جلوی ما نمی نشست! کجایند مردان بی ادعا!
جلیلی به خود دعوت میکند یا شما؟
جلیلی که تدریجی مدارج ترقی را طی کرده و صداقت و سلامتش را در این مسیر ثابت کرده و مورد اعتماد امام، نظام و ملت بوده و هست باور کنم یا بعضی از شما که یا برای ریاست، خیز هشت ساله و بلکه بیشتر برداشه اید یا دوران عقبنشینیهایتان زبان زد خاص و عام است؟
کسی را باور کنم که خود را به پیروی از امام (ره)، حامی مستضعفین جهان میداند یا آقای رضایی را که میگوید من یک ریال کمک کنم یک ریال میگیرم؟؟؟؟ آقای رضایی یادتان که هست؟؟ شما مثلا مرد جنگی و باید بدانی که خرج سوریه و لبنان کردن یعنی حفاظت از مرزهاای انقلاب! مثل اینکه اقتصاد، شما را اهل چرتکه کرده است!
مرد ارام میدان، دکتر غلامِ علی! (!!!) وسوسه کدام ارامش ترا گرفته که در این هنگامه طوفان رای میشکنی؟ شما امروز به جانبازی جوان که در جایی شنیدم او را از خود انقلابیتر میدانید نمیتوانید اعتماد کنید؟ شما خود در انتخاب یاران ائتلافتان گل کاشتید!! امان از دنیای سیاست، امان!!!
ملت، جوان شجاع میخواهد، که بفهمد دنیا عوض شده، ما را به دورانهای قبل باز نگردانید!
ای رجال مذهبی و مدیران مدبر چگونه خود را ولایی میدانید که برخلاف نظر ولایت، یا سیاهنمایی میکنید یا با نقد غیر منصانه ی آن بخش از سیاست خارجی که ایشان بارها تائید فرموده اند، عوامفریبی میکنید و پالس دوستی و تغییر برای شیاطین ارسال میکنید! این کشورهای همسایه که برایشان یقه پاره میکنید همین اخوان سعودی نیستند که مهاجرانی دارد برایشان شعر میخواند؟؟؟
وای بر مردمی که بخاطر دنیا و ترس از فقر امید مستضعفین جهان را ناامید کنند. به محمد (ص) رسول پاک خدا قسم، راه رسیدن به دنیا هم، مقاومت و پایداری بر سر اسلام و ارزشهای ناب اسلامی است . دنبال  جمع دنیا و اخرت نباشید که مثل اینست که همزمان بخواهید هم به غرب بروید و هم به شرق!!!  ملت بدانند دنیا فقط و فقط وسیله است نه هدف! به بهانه اقتصاد انتخاب نکنند، که حتی ممکن است نیت این عبادتشان قرب الهی نباشد! نگاهتان به اصل رضای خدا باشد.
خیلی از مشکلات تقصیر خودمان است که تنبل شدیم و میخواهیم کسی بیاید و یک تنه بدود و پروژه افتتاح کند اگر هم دیر شد عذرخواهی کند!!
همین توقع عجیب باعث شده کسانی مثل شهردارهای تهران خود را رئیس جمهور ببینند!
کدام اصلح اند؟ رئیس جمهور ی که مدیر استراتژیک باشد و با فکری باز و مبتکر با باور عمیق به کارامدی اسلام در تمام عرصه ها و اعتقاد به توان بی پایان مردم، یا کسانی که میخواند ارزشها و ارمانها را در حد سود و منافع مادی کوچک کنند و یا مثل یک شهرداری بزرگ به مملکت نگاه میکنند و یا حتی همه چیز را در وزارت خارجه و دوستیهای قدیمی شان با فلانی و فلانی میبینند و یا تمام مشکلات را میخواهند از سوراخ سوزن تورم رد کنند  و اقتصاد صرف را ضامن پیروزی میدانند!؟
اما باید دقت کنیم و مراقب باشیم که در یکسال گذشته عده ای با کمک سرمایه داران و نفوذی که دارند بازار را بهم ریختند و با کمک خارجیها اقتصاد را گروگان گرفتند تا جهت امت اسلام را عوض کنند زیرا ایران راس انقلابهای جهان است و تنها راه تغییر معادلات منطقه ای و جهانی، حذف مردم ایران از عرصه مقاومت است!
فیلم مهاجر حاتمیکیا را یادتان هست اواخر داستان یک بسیجی در مسیر پهباد مهاجر میدوید تا باند پروازش را از موانع پاک کند تا بتواند پرواز کند. آنکس که باید کار کند ملت است و نماینده مردم باید راه را باز کند و ساختارهای دست و پا گیر و فرصت سوز را از میان بردارد. او قرار نیست جای ما کار کند و تصمیم بگیرد او زمینه تصمیمگیری صحیح را برای مردم فراهم میکند و نقش حمایتی و نظارتی دارد. این درکی است که تا بحال رئیسجمهورهایمان به آن نرسیده اند! همه ابتدا شنا در استخر قیر را می پذیرند و بعد میخواهند زور بازویشان را به رخ بکشند که من بهتر شنا خواهم کرد!!!
انتخاب اصلح یک تکلیف عقلی و شرعی است؛ مراقب باشیم!قالیباف: تا پیشرفت نباشد عدالت یعنی توزیع فقر/ جلیلی: حضرت علی فرمود در عدالت است که پیشرفت شکل می گیرد

 محمد باقر قالیباف در برنامه گفتگوی ویژه خبری حاضر شد و ضمن ارائه نقطه نظرات مختلف خود در عرصه های مختلف، در پاسخ به پرسش مجری برنامه که نظر وی را درباره دهه پیشرفت و عدالت جویا شد گفت: “به نظر من این بحث یک مقدمه ای دارد مقدمه اولش این است بنده اگر رئیس دولت شدم می خواهم تصمیم بگیرم برای پیشرفت کشور چون تا پیشرفت اتفاق نیفتد عدالت در واقع توزیع فقر است.”

این جملات در حالی از سوی شهردار تهران بیان شد که نشان می دهد اولویت وی برای اداره کشور؛ نه عدالت بلکه “پیشرفت” است؛ هر چند وی به درستی اعلام می کند بدون پیشرفت؛ عدالت معنایی جز توزیع فقر ندارد و این مساله ای است که در سخنرانی اول فروردین 87 رهبر انقلاب نیز مورد اشاره ایشان قرار گرفته است. ایشان می فرمایند: “نه عدالتِ بدون پیشرفت مطلوب است، نه پیشرفتِ بدون عدالت. عدالت بدون پیشرفت یعنی برابری در عقب ماندگی، برابری در فقر؛ این را نمی خواهیم. پیشرفت بدون عدالت را هم هرگز مطالبه نمی کنیم؛ پیشرفت، همراه با عدالت. اما نکته مهم و مورد غفلت قرار گرفته این است که قالیباف بر اولویت خود بر مقوله پیشرفت نسبت به عدالت تاکید می کند و صراحتا می گوید مقدمه رسیدن به عدالت، “پیشرفت” می باشد. نکته ای که یادآور مشی عمومی دولت هاشمی رفسنجانی و در آن برهه اینگونه استدلال می شد که ابتدا کشور باید توسعه پیدا کند و بعد به سمت عدالت حرکت کرد.

در همین باره رهبر معظم انقلاب در 8 شهریور 1384 در دیدار اعضای هیئت دولت ضمن تاکید بر مقدم بودن عدالت بر دیگر ارزش ها می فرمایند: “نباید ارزش عدالت به عنوان یک ارزش درجه ى دو کم کم در مقابل ارزشهاى دیگر به فراموشى سپرده شود؛ در نظام ما این خطر وجود داشته است. ارزش هاى دیگر هم خیلى مهم است؛ مثلاً ارزش پیشرفت و توسعه، ارزش سازندگى، ارزش آزادى و مردم سالارى. مطرح کردن ارزش عدالت مطلقاً به معناى نفى اینها نیست؛ اما وقتى ما این ارزش ها را عمده مى کنیم و مسأله ى عدالت و نفى تبعیض و توجه به نیازهاى طبقات محروم در جامعه کمرنگ مى شود، خطر بزرگى است.”

از طرف دیگر دکتر سعید جلیلی نیز در برنامه گفتگوی ویژه خبری حاضر شد و در پاسخ به همین سوال نکته مهم و قابل تاملی را بیان کرد. وی با اشاره به فرمایش معصوم در این باره گفت: “فرمایش حضرت علی علیه السلام هست که فی العدل سعه؛ یعنی در عدالت هست که پیشرفت شکل می گیرد، اگر بتوانیم فرصت های لازم را فراهم کنیم که همه این ظرفیت ها به موقع استفاده بشود فرصت های برابر داشته باشند حتماً به دنبال خودش پیشرفت را خواهد داشت.”

در مجموع به نظر می رسد با دقت در مواضع آشکار کاندیداهای حاضر در صحنه می توان عیار گفتمانی آنها و نسبت هر یک با گفتمان انقلاب اسلامی را سنجید؛ مساله ای که بدون تردید در انتخاب رییس جمهور اصلح برای اداره کشور طی سالهای آتی اولویت اصلی خواهد بود.

رجا نیوز 

گفت و شنودی که توسط یک دوست و همسنگر نوشته شده ات را اول بخوانید و بعد هم کمی توضیحات و نظرات بنده در تائید آن!

 

 

گفتوشنودباولایتی

نویسندهسعید درخشان :

تاریخ:دوشنبه 6 خرداد 1392-15:30

دیشب آقای ولایتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما مطالبی بیان کردند که بنده به فراخور سواد و حافظه خود به تفکیک جوابهایی برای هرکدام از آنها نوشته ام. امید که مورد توجه و تامل واقع شود:

ولایتی: من تا آخر ادامه می‌دهم و بنا ندارم به نفع کسی عقب نشینی کنم.

من: پس اینکه می گفتید یه نفرمون میمونه چی شد؟ دبه درآوردید؟

ولایتی: اولین کاری که می‌شود انجام داد بازسازی اعتماد بین دولت و مردم است.

من: مگه اعتماد بین ملت و دولت نیست؟ آیا زیرکانه میخواهید عدم مشروعیت و یا سقوط مشروعیت دولت را القا کنید یا بحث چیز دیگریست؟

ولایتی: مردم ناراحتند از اینکه می بینند گاهی دو قوه کشور نسبت به هم سوءظن دارند. حتما باید به قوانین مصوب مجلس احترام گذاشت و به حق نظارت مجلس بر قوانین باید احترام گذاشت.

من: آیا یکطرفه قضاوت می کنید که در تمام مراتب اختلاف حق با مجلس بوده و دولت قانون شکن بالفطره ست؟

ولایتی: در دوره بنده وزرای خارجه برای اینکه به ایران بیایند صف می‌بستند. گاهی در سازمان ملل 80 وزیر خارجه را می‌دیدم.

من: آیا در این دولت اینگونه نیست؟ این همه توفیقات در عرصه سیاست خارجی را آیا نمی بینید؟ حجم مناسبات خارجی این دولت را لطفا مقایسه کنید با دوره وزارت خودتان.

ولایتی: عدالت را نباید شعاری مطرح کرد.نباید کشور را دچار فقر کرده و آنگاه فقر را عادلانه تقسیم کنیم!

احیانا آیا به مکتب سرمایه داری گرویده ایید؟ این همان حرفهای هاشمی و موسوی و عناصر مطرود نیست که اینبار از دهان مبارک شما شنیده می شود؟ آیا انحصارطلبی اقتصادی و اختصاصی سازی حمایت از تولید و تولیدکننده است و توزیع منابع آن در بین ملت توزیع فقر؟

ولایتی: مذاکرات هسته‌ای سخت‌تر از مسئله 598 نیست. با حفظ غنی‌سازی که جزو حقوق ماست میتوانیم رابطه را با دنیا گسترش داده و اولا نگذاریم تحریم ها افزایش یابد و ثانیا تحریم‌های اعمال شده را کاهش کنیم.

من: زهی خوش خیالی! آیا هنوز نفهمیده اید که نظام سلطه هرگز دست از کارشکنی علیه ایران برنخواهی داشت حتی اگر تسلیم شویم؟ آیا قصد التماس دارید یا مثل دوستانتان قصد تنش زدایی!!! و تعلیق فعالیتهای هسته ای؟ و نکته جدی اینکه اصولا تحریم را فرصت می دانید یا تهدید؟

ولایتی: سیاست خارجی کشور باید بازسازی شود.

من: نقطه قوت بزرگ این دولت سیاست خارجی بود که مورد حمایت رهبری بوده و هست. ما اکنون از جایگاه متهم به موضع مدعی رسیده ایم و با صلابت این راه ادامه خواهد داشت. و اما لفظ بازسازی این مفهوم را القا می کند که امری ابتدا درست بوده و بعد ویران شده و حال نیاز به عمارت و بازسازی دارد. آیا نسبت به سیاست خارجی دولت اصلاحات این امر صدق می کند؟

ولایتی من 16 سال وزیر خارجه بودم. پرونده‌هایی سخت‌تر از هسته‌ای را پیش رو داشتیم و با کمک همکاران متخصص و با عنایت الهی و راهبری راهبردی حضرت امام و رهبری، قرارداد بسیار مهم 1975 را تثبیت و اجرایی کنیم.

من: این درست. ولی موفقیتهای هسته ای ایران چه از نظر فنی و چه از نظر سیاست خارجی و همراهی کردن اکثریت کشورهای جهان با ایران در این مقوله علیرغم فشارهای سنگین نظام سلطه و نیز ارتقای ابهت و صلابت دیپلماسی جمهوری اسلامی چیزی نیست که امثال شما بتوانند بخاطر حس رقابت با یکی از قهرمانان این عرصه آن را مخدوش یا کمرنگ جلوه دهند.

در خاتمه اینکه شناخت شخصی من به آقای ولایتی بالاتر و مثبت تر از نگاهی بود که اکنون دارم و یقین می دانم که این امر در بین توده های عظیم ملت انقلابی و بیدار ایران اسلامی نیز صدق می کند.

اللهم جعل عواقب امورنا خیرا

 منبع: http://gambegam11.mihanblog.com/

 

بیشتر دوران وزارت آقای ولایتی درست همان زمانی بوده که غربی ها برای نفوذ به ایران چه از لحاظ اقتصادی، فرهنگی امید داشتند. ما در زمان جنگ هم تحریم بودیم و میخواستند کمر ملت را زیر فشارهای نظامی و اقتصادی بشکنند.

 دولت آقای ولایتی از زاویه دید همان وزیر خارجه آن دوران تشکیل خواهد شد و اوج افتخار ایشان ایجاد روابط دوستانه با غرب است. در گفتگوی ویژه خبری آقای ولایتی آن دوران را به خوبی یاد کرد و از صف کشیدن وزرای خارجه غربی سخن گفت. اگر امروز روابط ما با غرب خوب نیست به این دلیل است که با روشن تر شدن مواضع ما امید آنها به نفوذ و تغییر راه جمهوری اسلامی قطع شده است. و الا غربی ها جز به منافع خود فکر نمی کنند.

آقای ولایتی مذاکرات بعد از جنگ را با مذاکرات هسته ای مقایسه کردند، در حالی که این دو اصلا قابل مقایسه نیست. زیرا صدام  بعد از اینکه در عرصه نظامی به بن بست رسیده بود به آتش بس تن داد و ماجرای جام زهر اتفاق افتاد و آنجا غربی ها بودند که میخواستند این جنگ تمام شود. بازپس گرفتن سی هزار کیلومتر مربع از خاک ایران بعد از دو سال مذاکره با صدامی که دیگر غرب پشتیبان او نبود[ ماجرای حمله به کویت]، قابل مقایسه با مذاکراتی که تمام دشمنان انقلاب پشت سر آن صف کشیده اند نیست! بحث هسته ای بهانه ایست، و حقیقتی که پشت آن است وجود و عدم وجود جمهوری اسلامی است.یعنی تایید حق هسته ای ایران معادل است با به رسمیت شناختن ایران به عنوان یک کشور صلح جو و آزاد و مستقل و یک الگوی اسلامی  و خود به خود تمام تحریم های 30 ساله علیه ایران که به بهانه تروریسم، بمب اتمی و حقوق بشر  اعمال شده باید لغو شود. و این خیلی بزرگتر از قبول متجاوز بودن عراق است! باید توجه کنیم که صدام را خود غربی ها برداشتند، پس قبول جنگ طلب بودن او در واقع مقدمه ای بود که حمله آنان به عراق را موجه تر می کرد.