سفارش تبلیغ
صبا ویژن
درباره
جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
تدبر در قرآن
آیه قرآن
کاربردی
ابر برچسب ها


محیطى را در نظر بگیرید که از موقع بوجود آمدن زمین ، یک منظره زیبا و حیات‏بخش بخود ندیده ، ریگ‏زارى با کوه‏هاى کوتاه و رنگ‏هاى انقباض آور و سنگ‏هایى با اشکال و حجم‏هایى که پلک چشمان با دیدن آنها رویهم میافتد .
چشمه‏سار زلالى جز اشک چشمان ناتوانان یغمادیده و جنگ‏زده در آن دیده نمیشود . چیزى ندارند جز ستارگانى بالاى سرشان که اشتغال به شمشیر و لفظ بازى و سوداگرى‏هاى محقرانه و تعصّب به پدیده‏هاى پست حیات امان نمیدهد که سر به بالا بگیرند و آن نقطه‏هاى زرین را در سپهر لاجوردین تماشا کنند .
انسان‏هایى را در نظر بیاورید که هرگز درباره حیات و ارزش‏ها و هدف‏هاى آن ، اندیشه‏اى بمغز خود راه نمى‏دهند .
کافى است که یک فرد از یک قبیله بفرد دیگرى حتى با داشتن عذر ، کمترین بى‏اعتنایى نماید .
این بى‏اعتنایى سالیان متمادى چشمه‏هاى خون از دو قبیله براه خواهد انداخت .
وجدان با ده‏ها فعالیت سازنده‏اش ، عقل با صدها پویایى مثبتش ، احساسات و عواطف با هزاران حرکات پیوند دهنده انسان به انسان ، همه و همه در مشتى درهم و دینار و تشخیص پشکل شتر و دنبال هم دویدن در ریگ‏زارها و تپه‏ها و ماهورها براى انتقام گرفتن از چه ؟ از اینکه چرا گفته است : شتر تو از شتر من پست‏تر است محو گشته است در این محیط و در میان این انسان‏ها فردى برمى‏خیزد و مى‏گوید :
یک اَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَسالَتْ اَوْدِیَةٌ بِقَدَرِها فَاحْتَمَلَ السَّیْلُ زَبَداً رابِیاً وَ مِمَّا یُوقِدُونَ عَلَیْهِ فِى النَّارِ ابْتِغاءَ حِلْیَةٍ اَوْ مَتاعٍ زَبَدٌ مِثْلُهُ کَذلِکَ یَضْرِبُ الْلَّهُ الْحَقَّ وَ الْباطِلَ فَاَمَّا الْزَّبَدُ فَیَذْهَبُ جُفاءً وَ اَمَّا ما یَنْفَعُ النَّاسَ فَیَمْکُثُ فىِ الْأَرْضِ کَذلِکَ یَضْرِبُ الْلَّهُ الْأَمْثالَ  (الرعد آیه 17 . )
[ ملاک موقت بودن و پایدارى شئون زندگى بشرى چنین است که ] : ( خداوند آبى از آسمان فرستاد ، این آب در سیل‏گاه‏ها بجریان افتاد . از سیل جارى کف‏هایى بلند سربرآورد . [ همچنین : ] آن موادى که براى زینت یا کالاى دیگرى بوسیله آتش ذوب میکنید ، مانندهمان سیل کف برمیآورد ، بدینسان خداوند [ مثل اختلاط ] حق و باطل را میزند .
امّا کف‏هاى سربرآورده از بین میروند و آنچه که بسود انسان‏ها است در روى زمین پایدار میماند و بدین‏سان خداوند مثال‏ها میزند ) .
مطالب زیر را در محتویات آیه فوق در نظر بگیریم .
1 مبانى اصیل حوادث طبیعى و انسانى مربوط به خود آن دو قلمرو نیست بلکه از پشت پرده طبیعت سرازیر مى‏گردد .
2 مبانى سرازیر شده از پشت پرده طبیعت باندازه استعدادها و مطابق قوانین تعبیه شده در دو قلمرو است .
3 در تفاعل و تکاپویى که میان واقعیات و مبانى سرازیر شده صورت میگیرد پدیده‏ها و رویدادهایى بوجود میآید .
این پدیده‏ها و رویدادها زودگذر و بى‏اساسند که بایستى دیر یا زود از مجراى
حقایق جارى رخت بربندند .
4 حق و باطل در جریان هستى با یکدیگر مخلوطند .
5 آنچه که سودمند بحال انسان‏ها است ، در روى زمین پایدار خواهد ماند .
در آن محیط تنگ و تاریک که جز کف‏هاى بى‏اساس زندگى مطرح نیست و جز تعصب کورانه بر قبیله و نژاد و محیط محدود زندگى ، حقیقت دیگرى وجود ندارد . اعلان چنین اصل جهانى که از آغاز هستى بشرى تا پایان آن گسترده است بدون وابستگى گوینده آن به آفریننده هستى قابل تفسیر نمى‏باشد .
دقت شود که پیامبر نمى‏گوید : آنچه که مفید به قبیله من ( آل هاشم ) یا مفید به محیط من ( عربستان ) یا نژاد عرب بطور عموم و یا شرق بطور عمومى‏تر میباشد پایدار خواهد ماند . بلکه در آیه کلمه ناس بکار برده شده است که دلالت به عموم انسانها مى‏نماید .
دو اِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ ( الرعد آیه 11 ).
( خداوند وضع هیچ جامعه‏اى را دگرگون نمى‏سازد ، مگر اینکه آن جامعه در وضع خود تغییرى ایجاد کند ) با این آیه جوامع از خود بیگانه را بخودشان برمى‏گرداند و فریاد میزند : این شما هستید که زندگى‏تان را پوچ مى‏کنید .
این شما هستید که اسباب نکبت و بدبختى را براى خودتان فراهم مى‏آورید . مدیریت زندگانى بعهده خود شما است .
آشنایى با خود ، یا از خودبیگانگى نتیجه اندیشه و گفتار و کردارهاى خودتان مى‏باشد و بطور کلى عوامل سقوط و اعتلاى خود را نه از آسمان بجوئید و نه از زمین ، نه به تاریخ مستند بسازید و نه به نژاد ، بلکه عامل حیات و چگونگى‏هاى آن ، خود شمائید . این دو آیه با بیانى روشن عامل گرداننده تاریخ را توضیح مى‏دهد :
آیه یکم نیروى محرک تاریخ را که عبارت است از حقایق سودمند و پایدار براى انسان‏ها .
آیه دوم مدیریت و رهبرى‏کننده آن نیروى محرک را .
سه فریاد مى‏زند :
اِنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ اَوْ فَسادٍ فىِ الْأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمیعاً وَ مَنْ اَحْیاها فَکَأَنَّما اَحْیَا النَّاسَ جَمیعاً  المائده آیه 32 ..
( قطعى است که هر کس انسانى را بدون عنوان قصاص یا فساد در روى زمین بکشد ، مانند اینست که همه انسان‏ها را کشته است و هر کس انسانى را احیاء کند ، مانند اینست که همه انسانها را احیاء کرده است ) .
انسان حقیقتى است که از نظر ارزش فوق کمیّت است . درباره این موجود از 1 و 2 و 3 صحبت نکنید . کوچک و بزرگ و زشت و زیبا و هم‏نژاد بودن و هم‏نژاد نبودن و خصوصیات محیطى و تاریخى‏اش را رها کنید ، زیرا از نظر آفریننده بزرگ :
بر مثال موج‏ها اعدادشان
در عدد آورده باشد بادشان
تا این فرمول جاودانى را براى عالم انسانى مطرح نکنند و به اجرا درنیاورند هیچ مکتبى نخواهد توانست انسان را تفسیر و بایستگى‏ها و شایستگى‏هاى او را توضیح بدهد . مبناى این وحدت شگفت‏انگیز چیست ؟
مبناى این وحدت اِنَّا لِلَّهِ وَ اِنَّا اِلَیْهِ راجِعُونَ  البقره آیه 156 .است ( ما همه از آن خدا و بازگشت ما به سوى او است ) دلیل این وحدت وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحى‏  الحجر آیه 29 .است ( از روح خود در آن انسان دمیدم ) .
چهار با رساترین صدا اعلان مى‏کند : همه خرافات و پندارها و مسخره‏هاى زندگى را کنار بگذارید
وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ  العصر آیه 3 .
( یکدیگر را توصیه به حق کنند و توصیه به صبر نمایند ) .
حق بیاندیشید ، حق بگوئید ، به حق عمل کنید . و گمان مبرید که اندیشه و گفتار و کردار حق در همه شرایط امکان‏پذیر بوده فورا نتیجه خود را در اختیار شما خواهد گذاشت .
براى استخراج رگه‏هاى الماس از انبوه معادن ذغال‏سنگ کوشش و شکیبایى‏ها لازم است .
پنج با صراحت کامل اعلان مى‏کند :
اِعْلَمُوا اَنَّمَا الْحَیاةُ الدُّنْیا لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ زینَةٌ  الحدید آیه 20 .
( بدانید : بطور قطع زندگى پست شما جز بازى و اشتغالات بى‏اساس و آرایش چیزى نیست ) .
این قانون اساسى و پایدار است که توقع هدف حیات از خود حیات معمولى که خور و خواب و شهوترانى و طرب و تحرک با نیروى خودخواهى است ، حیات را در لهو و لعب و آرایش خلاصه مى‏کند و روانه زباله‏دان تاریخ مى‏نماید . هدف حیات را بالاتر از خود پدیده‏هاى زندگى کف‏آسا بدانید وگرنه براى تفسیر و منطقى نشان دادن هدف حیات در شاعرى و فلسفه‏بافى و خیال‏پردازى غوطه‏ور خواهید گشت و نتیجه‏اى جز پوچى زندگى بدست نخواهید آورد .
موجودى که از روح الهى در او دمیده شده است ، نمى‏تواند هدف اعلاى حیات را در پدیده‏هاى بازى و بیهوده‏گرایى و پیرایش‏ها پیدا کند .
پیمانه‏ایست این جان پیمانه این چه داند
از عرش مى‏ستاند بر فرش مى‏فشاند
بحث دیگرى در این آیات پنج‏گانه در مبحث قرآن و محتویات آن خواهیم داشت .
اگر بخواهیم رسالت محمد بن عبد الله ( ص ) را در آن محیط ضد حیات توضیح بدهیم ، بایستى همه صفحات کتاب الهى را بخوانیم و بفهمیم که او چه گل‏هاى جان‏نواز از خارستان عربستان و چه آبحیاتى از ریگزار آن شبه جزیره به انسان‏ها تقدیم کرده است .
در پایان این بحث اجمالى ، جمله‏اى را با استدلال روشن متذکر میشویم :
پیامبر اسلام از محیط بى‏جان عربستان ، سر برآورده ارزش نهایى جان را اعلام فرمود . براى روشن شدن این حقیقت مواد حقوقى زیر را درباره جانداران دقت فرمایید ، تا ثابت شود که جمله فوق یک شعر حماسى و اوتوپیایى نیست :  

ماده یکم هر کس که جاندارى را در اختیار دارد ، به تنظیم و آماده کردن وسایل حیات آن جاندار مکلف است .
توضیح بایستى این تنظیم و آماده کردن مطابق شرایط ذاتى و محیطى حیوان بوده باشد .
ماده دوم جاندار بدان جهت داراى حقوق مزبور در این مواد است که داراى حیات است . لذا هیچ تفاوتى میان جانداران نیست ، خواه گوشت و چرم و سایر اجزایش قابل بهره‏بردارى باشد ، یا نه ، بلکه خواه سودى براى کسى که حیوان در اختیار او است داشته باشد ، یا نه .
تبصره از عموم جانداران تنها حیوانات موذى و مضر استثناء میشود .
ماده سوم اگر کسى که حیوان در اختیار او قرار گرفته است ، نتواند یا نخواهد وسایل زندگى حیوان را تامین نماید ، اگر گوشتش قابل خوردن است ، مى‏تواند حیوان را ذبح کند [ جواز ذبح حیوان براى بهره‏بردارى از دیگر اجزایش مانند چرم و عاج و غیر ذلک ، روشن نیست ] .
و اگر گوشتش قابل خوردن نباشد بایستى با هر وضعى که ممکن است جان حیوان را نجات بدهد ، مانند اجاره دادن ، فروختن ، هدیه کردن و رها کردن به حال خود .
تبصره: رها کردن حیوان مشروط باینست که بتواند حیات خود را در بیابان یا محیط مناسب دیگر تامین نماید .
ماده چهارم اگر صاحب حیوان اقدام به تامین زندگى آن ننماید ، حاکم باید او را مجبور به انجام تکلیف کند . و اگر صاحب حیوان امتناع بورزد ، حاکم بایستى حیوان را زیر نظر خود گرفته بنحویکه بمصلحت صاحب حیوان و زندگى آن حیوان است عمل نماید .
ممکن است حاکم براى تأمین حیات حیوان از مال صاحبش صرف کند ، حتى مى‏تواند از ملک غیر منقول او براى تأمین زندگى حیوان بهره‏بردارى نماید [جواهر الکلام شیخ محمد حسن نجفى کتاب النکاح نفقة البهایم. ]
این است ارزش حیات که از سرزمین ضد حیات بگوش جهانیان رسیده است با آگاهى از ارزش فوق که براى حیات محض گفته شده است ، ارزش انسان به خوبى روشن مى‏شود .

منبع: جلد دوم ترجمه و تفسیر نهج البلاغه علامه جعفری (صفحات 199 الی 205)

  درباره مسکن مهر یک سوال دارم!
من خیلی سواد اقتصادی ندارم ولی انطور که به ما گفتند وقتی نقدینگی باشد و معادل آن کالا و خدمات نباشد تورم زاست اگر برای کالای معادل آن پول، واردات داشته باشیم که ضررهایی به تولیدات داخلی میزند و اگر قاچاق بشود که دیگر بدتر!!!
آقای آخوندی میگویند 38 هزار میلیارد نقدینگی از بانک مرکزی وارد بازار مسکن شده و این مایه تورم است اما مگر این پول در ازای ساخت و ساز خانه نبوده پس کالای معادل آن وجود دارد!! ما که خانه وارد نمیکنیم مصالح هم که توسط کارخانه های سیمان و غیره تولید میشود پس پولی که در بازار انباشته شود نداریم، داریم؟
از طرفی چند میلیون تومان هم که خود مردم میاورند پس از نقدینگی جاری در سطح جامعه هم باید کاسته شود!
زمین را هم که دولت به قیمت ارزان تامین میکند حالا چه اجاره 99 ساله چه واگذاری قطعی!
بانک پول را که همینطوری بی حساب دست مردم نمیدهد تا وارد بازارهای کاذب کنند، در مقابل این مبالغ، هم مردم آورده ای دارند، هم تولیداتی انجام میشود و هم نیروی انسانی مشغول کار میشوند و از همه مهمتر مشکل مسکن عده ای از مردم که در خواب هم نمیدیدند که از اجاره نشینی نجات پیدا کنند حل میشود!
مردم مستضعفی که مسکن مهر میگیرند قبلا به سختی پول اجاره را به جیب مالکین میریختند یا با بهره بالا از بانکها و بساز و بفروشها وام میگرفتند و خانه میخریدند و قسط سنگین میدادند. اگر آن موقع رشد نقدینگی نبود ولی امید به خانه دار شدن هم نبود؛ چون تولید کننده ای که از بانکها وامهای میلیاردی با بهره بالا گرفته که نمیاید به مردم خانه را مفت و ارزان بفروشد، مثل سالهای سال که دیده ایم با قیمت خون پدر بزرگوارشان خانه را میفروختند، تازه خیلی زود دست بدست میشود و به لطف دلالان قیمت سر به آسمان میگذارد!

اما از این حرفها بگذریم مسئله بسیار مهم این است که آقایان از این پس قرار است مردم را سر دو راهی اختراعی خودشان بگذارند و بگویند یا تورم و گرانی یا فلان و بهمان!!!!! رئیس جمهور که با این روش رای آورد و حالا وزرا خیال کرده اند اینطوری هر کاری میتوانند بکنند
زود میگویند از مردم میپرسیم چی دوست دارید گرانی را یا مسکن مهر را؟؟؟؟
فردا هم حتما میپرسند کدام را میخواهید گرانی را یا فلان بخش از خاک و یا منافع کشورتان را ؟؟؟؟ گرانی و تورم یا انرژی هسته ای؟؟؟
.....

این روش مسخره فقط برای سو استفاده از احساسات عوام و مردم کم اطلاع کاربرد دارد و برای اداره کشور مثل بار کجی است که به منزل نمیرسد!!مناظره های شبکه یک تلویزیون شاید نتیجه مطالبات چند ساله مردم برای کمک به شفافسازی در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور است.
بنده خودم به شکلهای مختلف از صدا و سیما و افرادی که صاحبنظر هستند خواهش کرده بودم که با این نوع برنامه ها هم کارشناسان و هم مردم را به تکاپو بیاندازند و در رشد فکری و علمی جامعه موثر باشند. این مطالبه در بین اقشار گوناگون مردم کم و بیش وجود داشته و دارد.
صدا و سیما بالاخره جرات کرد و یکی از ساعات پر بیننده اش را بجای فیلم و سریال به برنامه ای سازنده و روشنگر اختصاص داد و این امر جای تقدیر فراوان دارد!
انشاء الله با استقبال خوب مردم فرهیخته و کارشناسان درجه یک و مجرب شاهد رشد این نوع برنامه ها و حتی افتتاح شبکه ای ویژه در این زمینه ها باشیم.